Lista Wydawnictw

Piotr Sikora - Jeden z Niewielu - Paweł Niemiec myśliwiec z Cieszyna

Dostępność: W MAGAZYNIE
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 35,27 zł 35.27
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Major pilot Paweł Niemiec, kawaler Orderu Virtuti Militari, odznaczony też trzykrotnie Krzyżem Walecznych, jawi się jako postać nietuzinkowa a mimo to w pamięci ludzkiej pozostało po nim niewiele śladów.

Był oficerem przedwojennego polskiego lotnictwa, instruktorem najsłynniejszej uczelni lotniczej, Szkoły Orląt. Należał do grona 145 polskich pilotów, uczestników Bitwy o Anglię. Jako jedyny też oficer Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie dowodził aż czterema różnymi dywizjonami myśliwskimi.

Po zakończeniu działań wojennych doświadczył tragedii rozczarowania, nie decydując się na powrót do Ojczyzny, o którą walczył. Majątek jego rodziny został zagrabiony przez komunistów, mąż jego siostry zginął w Katyniu, a on sam nie chciał żyć w zakłamaniu, strachu i podzielić losu swych towarzyszy broni więzionych niesłusznie przez Urząd Bezpieczeństwa. Wybrał emigrację i na stałe osiadł w dalekiej Argentynie, gdzie zmarł w 1985 roku.

Był patriotą i wiernym synem swej ziemi, również tej najbliższej swemu sercu, cieszyńskiej. Mimo to, do chwili obecnej, nie doczekał się swego miejsca w panteonie zasłużonych ludzi swego regionu. Dlatego tak ważnym jest przypomnienie sylwetki tego pilota jego krajanom nad Olzą, a także młodej generacji Polaków w całym kraju. Jak napisał w przedmowie do książki jego serdeczny przyjaciel, zmarły w trakcie jej pisania, pułkownik pilot Stanisław Bochniak, Paweł Niemiec był osobą skromną i właśnie dlatego tak niewiele o nim do tej pory wiadomo. Celem niniejszej publikacji jest zmiana tego stanu rzeczy...

Dane techniczne

Stan nowa
Format B5
Ilość stron 376
Ilustracje czarno-białe
Mapy nie
Tabele, Zestawienia tak
Plansze barwne tak
Rysunki techniczne nie
Oprawa miękka
Waga 0,577
Rok wydania 2013
ISBN 978-83-62913-81-7

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl